grzybica

Profilaktyka grzybicy pochwy

Każda kobieta powinna dbać o prawidłową florę bakteryjną okolic intymnych przyjmując suplementy zawierające pałeczki kwasu mlekowego. Najlepiej takie kuracje przeprowadzać przez okres kilku tygodniu w czasie przesilenia wiosennego lub jesiennego oraz w momentach wzmożonego stresu i spadku odporności. Osoby, które cierpią na nawracającą postać grzybicy pochwy, powinny nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę. Sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza i uniemożliwiają skórze oddychanie. Należy także unikać bardzo częstych kąpieli w basenach, korzystania z sauny, spożywania nadmiernych ilości cukru i stosowania tamponów w czasie miesiączki oraz dbać o higienę życia intymnego, kładąc szczególny nacisk na minimalizację zachowań ryzykownych. Poza tym należy dbać o higienę okolic intymnych stosując specjalne produkty do mycia, które zawierają neutralne pH lub kwas mlekowy. Po porodzie najlepiej podmywać się po każdej wizycie w toalecie i zmianie podpaski wodą z szarym mydłem, która wysusza i ściąga, dzięki czemu działa gojąco na ranę krocza.

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny intymnej powinno zacząć się od doboru odpowiednich środków myjących o neutralnym odczynie, które nie zniszczą naturalnej bariery ochronnej z pałeczek kwasu mlekowego w okolicach narządów płciowych. Trzeba brać pod uwagę, że okolice krocza to bardzo dobre środowisko rozwoju drobnoustrojów ze względu na obecność cząsteczek moczu, kału, potu i wydzieliny z pochwy. Poza tym substancje nadające mydłom zapach i kolor mogą powodować uczulenie, podobnie jak perfumowane podpaski, perfumowane wkładki higieniczne i tampony. Dobrze jest zatem używać produkty zawierające wyciągi z ziół, które łagodzą podrażnienia. Higienę należy rozpocząć od umycia warg sromowych i ujścia cewki moczowej, a następnie okolic odbytu. Należy także pamiętać, by zawsze po załatwieniu potrzeby fizjologicznej czynności higieniczne wykonywać w kierunku od ujścia pochwy do odbytu, a nie przeciwnym. Mogą się bowiem w okolice warg sromowych dostać szkodliwe bakterie z kału i wywołać infekcję.

W czasie miesiączki najlepiej zrezygnować z kąpieli w wannie. Szyjka macicy jest rozpulchniona i otwarta, co ułatwia przenikanie drobnoustrojów do narządów rodnych i może wywołać zakażenie wstępujące, które obejmie także jajniki. Zaleca się w tych dniach ostrożnie podmywanie najlepiej pod prysznicem lub na bidecie po każdej zmianę podpaski i skorzystaniu z toalety. Podobnie po porodzie, w przypadku hemoroidów i biegunki dobrze się podmywać po każdym wypróżnieniu. Pozostałe cząsteczki kału nie tylko zagrażają infekcją dróg płciowych, ale także podrażniają delikatną skórę krocza i okolic odbytu. Zdrowej kobiecie wystarczy, jeśli myje okolice intymne raz, dwa razy dziennie (rano i wieczorem).

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę