grzybica

Pimafucin

Pimafucin to lek stosowany w ramach skutecznego leczenia grzybiczych zakażeń jamy ustnej i ucha, przewodu pokarmowego, infekcji pochwy, skóry oraz skóry wokół paznokci. Lek ten występuje w postaci drażetek, kropli, tabletek, globulek dopochwowych, kremu, a także tabletek do ssania. Pimafucin nie wchłania się po podaniu doustnym, nie powoduje też działań ogólnoustrojowych. Nie jest to lek skuteczny w przypadku uogólnionych grzybic. Pimafucin zastosowany wewnętrznie działa jedynie na powierzchni błon śluzowych jelit. Tabletki dopochwowe oraz globulki po wprowadzeniu do pochwy tworzą pienistą masę, która następnie wypełnia wnętrze pochwy, lepiej docierając tym samym do mikroorganizmów. Substancją czynną preparatu jest natamycyna, a więc polienowy antybiotyk, wykazujący działanie przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe.

Przeciwwskazania do zastosowania leku

Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania leku Pimafucin jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, szczególnie na natamycynę oraz nystatynę.

Działania niepożądane

Pimafucin, podobnie zresztą jak każdy inny lek, może wywołać działania niepożądane, do których zalicza się przede wszystkim: biegunkę, nudności, rzadziej wymioty i brak łaknienia. Znacznie poważniejsze działania niepożądane, o których należy bezzwłocznie poinformować lekarza, to: gorączka, pokrzywka oraz silny ból brzucha. W przypadku stosowania globulek dopochwowych może pojawić się pieczenie oraz reakcja nadwrażliwości. Z kolei w przypadku stosowania kremu w grzybiczych zakażeniach skóry, preparat rzadko może powodować miejscowe objawy podrażnienia, głównie: zaczerwienienie, kłucie, pieczenie oraz świąd w miejscu zastosowania, bądź odczyny alergiczne. Takie objawy wymagają odstawienia kremu.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę

Dawkowanie

Pimafucin w postaci drażetek oraz kropli stosuje się zgodnie z zalecaniami lekarza. Lek w postaci globulek dopochwowych również wymaga ustaleń lekarskich. Należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać zaleconych dawek, gdyż nie zwiększy to skuteczności działania, a może w znacznym stopniu zaszkodzić zdrowiu oraz życiu pacjenta. Jedną globulkę należy stosować dopochwowo raz na dobę przez około 3-6 dni. Najlepiej preparat ten stosować wieczorem, tuż przed snem. Nie należy stosować go natomiast podczas miesiączki.

Uwagi

Nie należy samodzielnie zaprzestać stosowania leków, nawet jesli dojdzie do wcześniejszego ustąpienia objawów. W przypadku stosowania kremu, należy unikać kontaktu leku z oczami, a także myć ręce po każdorazowym zastosowaniu leku. Należy poinformować lekarza o wszystkich, przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane były bez recepty.