grzybica

Orungal

Działanie i wskazania do zastosowania leku

Orungal to lek wykazujący działanie przeciwgrzybicze. Jego substancją czynną jest tak zwany itrakonazol, czyli chemioterapeutyk z grupy pochodnych triazolu. Działanie tej substancji polega na zahamowaniu syntezy ergosterolu, a więc składnika błony komórkowej grzybów. W konsekwencji następuje zahamowanie infekcji grzybiczej. Wskazaniem do zastosowania leku Orungal jest leczenie zakażenia narządów płciowych, głównie grzybicy pochwy i sromu, zakażeń skóry, błony śluzowej lub oczu, grzybicy paznokci, a także układowych zakażeń grzybiczych.

Dawkowanie

Preparat ten występuje w postaci kapsułek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Należy go przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku grzybicy pochwy i sromu zwykle zaleca się przyjmowanie 200 mg raz na dobę przez 3 dni, bądź 200 mg dwa razy na dobę przez jeden dzień. Leku nie należy przyjmować bezpośrednio po obfitym posiłku.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę

Przeciwwskazania do zastosowania leku

Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania tego leku jest przede wszystkim nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik. Ponadto nie zaleca się przyjmowania preparatu równocześnie z lekami metabolizowanymi przez izoenzym CYP 3A4 cytochromu P-450, a więc między innymi: z atemizolem, cisaprydem, mizolastyną, chinidyną i innymi. Przeciwwskazaniem są także zaburzenia czynności serca oraz okres ciąży. Szczególną ostrożność natomiast powinni zachować pacjenci chorujący na zastoinową niewydolność serca. Stosowanie leku w tym przypadku jest dozwolone jedynie za pozwoleniem lekarza.

Możliwe działania niepożądane

Orungal, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać pewne działania niepożądane. Do możliwych skutków ubocznych zalicza się między innymi zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak: nudności, biegunka, wymioty, bóle brzucha, zaparcia, zaburzenia smaku, brak apetytu, czy niestrawność. Możliwe jest także wystąpienie zaburzeń czynności związanych z układem nerwowym: bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, senność, szumy uszne lub przemijająca, bądź trwała utrata słuchu. Do rzadkich działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem leku Orungal zalicza się: zaburzenia hematologiczne, gorączkę oraz częste oddawanie moczu. Istnieje możliwość wystąpienia zmniejszenia stężenia potasu oraz zwiększenia stężenia trójglicerydów we krwi. Niezbyt często obserwowano takie niepożądane objawy, jak: świąd, łysienie, zaburzenia miesiączkowania, bóle mięśniowo-stawowe, nietrzymanie moczu, obrzęki, czy zaburzenia funkcji seksualnych. Do innych skutków ubocznych, które mogą pojawić się po przyjmowaniu leku Orungal, zalicza się jeszcze: wysypkę i inne reakcje nadwrażliwości, także te, charakteryzujące się ciężkim przebiegiem.