grzybica

Objawy i diagnostyka grzybicy pochwy

Choroba rozwija się nagle, z dnia na dzień, najczęściej na tydzień przed rozpoczęciem miesiączki lub w czasie krwawienia miesięcznego. Diagnoza najczęściej stawiana jest na podstawie wywiadu i objawów zewnętrznych. Niestety w Polsce tylko czasem lekarz zleca posiew, aby wykluczyć infekcje innym rodzajem drobnoustrojów, jest to istotne, ponieważ podobne symptomy, jak świąd i pieczenie mogą dawać inne rodzaje drobnoustrojów. Charakterystyczne objawy kandydozy u kobiet to:

  • uporczywy świąd i pieczenie wewnątrz pochwy oraz w okolicy sromu, także podczas oddawania moczu;
  • dyskomfort w czasie kąpieli, zwłaszcza nieprzyjemny jest kontakt z gorącą wodą;
  • obfite, bezzapachowe upławy, mogą być białe, szare lub żółtawe, gęste, mleczne, serowate lub przypominające mieszaninę mąki z wodą;
  • zaczerwienienie i obrzmienie okolic intymnych – warg sromowych, ujścia pochwy, skóry krocza;
  • ból i pieczenie w czasie stosunku;
  • w badaniu ginekologicznym widać obecność na błonie śluzowej narządów białych lub białoszarych nalotów, które trudno usunąć, dodatkowo błona śluzowa jest przekrwiona i obrzęknięta.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę

Jako pierwsze powinno się wykonać badanie kliniczne i ocenę odczynu pochwy, które wraz z wywiadem chorobowym dają gruntowne podstawy pod postawienie diagnozy. Nie powinno się jednak wyrokować o rodzaju schorzenia jedynie w oparciu o objawy, konieczny jest posiew, ponieważ okazuje się, że ponad połowa kobiet, u których rozpoznaje się i leczy VulvoVaginitis Candidamycetica została zainfekowana innymi drobnoustrojami. Do ambulatoryjnej diagnostyki zakażeń grzybiczych próbki wydzieliny pochwowej pobiera się ze ściany bocznej narządu w jednej trzeciej jego długości, aby wynik badania był miarodajny pacjentka nie powinna mieć w tym czasie miesiączki, być po stosunku lub w trakcie przyjmowania preparatów dopochwowych. Badanie materiału, który został zanieczyszczony krwią, śluzem szyjkowym, nasieniem lub preparatami farmakologicznymi nie da prawidłowego rozpoznania. Zdarza się, że infekcja wywołana jest przez wiele różnych szczepów, co wymaga kilku badań i skojarzonego leczenia choroby. Jeśli kandydoza jest infekcją nawracającą u danej kobiety, leczeniu należy poddać także jej partnera. U mężczyzn tego rodzaju schorzenie najczęściej nie wywołuje żadnych objawów, czasem może pojawić się jedynie zaczerwienienie na żołędzi, mała czerwona wysypka i świąd.