grzybica

Natamycyna

Natamycyna to antybiotyk polienowy, wykazujący silne działanie przeciwgrzybicze, dostępny w postaci tabletek dopochwowych. Lek ten działa na patogenne grzyby, między innymi na drożdżaki (Candida albicans), które bardzo często doprowadzają do zapalenia sromu oraz pochwy. Natamycyna skutecznie działa również na rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis), a więc pasożyta bytującego w drogach moczowo-płciowych człowieka. Jest preparatem skutecznym w leczeniu drożdżycy u dziewcząt. Lek nie wywołuje nadwrażliwości, jest raczej dobrze tolerowany przez skórę oraz błony śluzowe. Dzięki temu, że natamycyna nie wchłania się przez skórę i błony śluzowe, może być stosowana w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią. Lek nie szkodzi prawidłowej florze bakteryjnej, gdyż nie wykazuje działania na bakterie. Jest zalecany w ramach profilaktyki, w trakcie uogólnionej antybiotykoterapii. Mechanizm natamycyny polega na blokowaniu przepuszczalności błony komórkowej grzybów, na skutek wiązania się z jej składnikami, przede wszystkim z ergosterolem.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę

Wskazania do zastosowania natamycyny

Stosowanie natamycyny wskazane jest w przypadku zapalenia sromu oraz pochwy, wywołanego przez drożdżaki i grzyby, a także w przypadku zakażenia rzęsistkiem pochwowym i zakażeń mieszanych wywołanych wyżej wymienionymi czynnikami.

Dawkowanie

Zaleca się przyjmowanie jednej tabletki na dobę przez okres dwudziestu dni, bądź dwóch tabletek raz na dobę przez dziesięć dni. Lek najlepiej przyjmować wieczorem, tuż przed snem. W przypadku zbyt słabego, bądź za mocnego działania leku, należy zwrócić się do lekarza.

Przeciwwskazania do zastosowania leku

Natamycyny nie należy stosować w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na substancję czynną leku, bądź którąkolwiek z substancji pomocniczych, wchodzących w jego skład. Nie zaleca się przyjmowania leku podczas miesiączki. Ponadto, w trakcie leczenia, powinno ograniczyć się aktywność seksualną. Jeżeli wystąpią nawroty zakażenia, wskazane jest także podjęcie leczenia przez partnera. W przypadku jednoczesnego stosowania innych leków, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio środkach, nawet tych, wydawanych bez recepty.

Działania niepożądane

Natamycyna, podobnie jak każdy lek, może wywołać pewne, niepożądane działania. Ogólnie stwierdzono, iż lek ten jest dobrze tolerowany po podaniu miejscowym. Do możliwych działań niepożądanych, które występują jednak bardzo rzadko, należy pieczenie w okolicy zewnętrznych narządów płciowych, które spowodowane jest nadwrażliwością na lek. W przypadku wystąpienia podobnych objawów, konieczne jest przerwanie stosowania leku oraz skonsultowanie się z lekarzem. Duże dawki leku mogą spowodować także nudności, wymioty oraz brak łaknienia.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza, najlepiej w oryginalnym opakowaniu. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności, który jest zamieszczony na opakowaniu.