grzybica

Mikonazol

Działanie leku

Mikonazol to lek wykazujący działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Należy on do pochodnych imidazolu. Jego działanie polega na hamowaniu biosyntezy ergosterolu w komórkach grzybów, co skutkuje zmianą w składzie lipidów ściany komórkowej, przyczyniając się tym samym do obumierania komórek grzyba. Mikonazol posiada właściwości grzybobójcze i grzybostatyczne, a także bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Wykazuje działanie na drożdżaki, dermatofity, promieniowce, działa także przeciwbakteryjnie na Gram-dodatnie pałeczki i ziarenkowce.

Wskazania do zastosowania leku

Wskazaniem do zastosowania leku mikonazol jest leczenie grzybic skóry głowy, tułowia, rąk oraz pachwin, a także grzybicy międzypalcowej stóp, którą wywołują dermatofity, drożdżaki oraz inne grzyby. Lek w postaci pudru może być stosowany jako środek profilaktyczny do wnętrza butów oraz skarpet. Wskazaniem do zastosowania leku jest także leczenie oraz profilaktyka drożdżycy jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego. Mikonazol stosuje się ponadto w leczeniu grzybiczego zakażenia paznokci oraz grzybic wtórnie zakażonych przez bakterie. Wskazaniem jest również grzybicze oraz drożdżakowe zakażenie pochwy.

Przeciwwskazania do zastosowania leku

Najważniejszym przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest przede wszystkim nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik. Preparat w postaci pudru, kremu lub żelu nie powinien być stosowany w leczeniu grzybiczych zakażeń owłosionej skóry głowy, a także na zranioną skórę. Tabletki dopochowowe nie powinny być stosowane przez osoby poniżej osiemnastego roku życia. Wystąpienie jakichkolwiek objawów nadwrażliwości lub podrażnienia powinno się wiązać z natychmiastowym przerwaniem leczenia. Mikonazol w postaci żelu jest przeciwwskazany u pacjentów wykazujących zaburzenia czynności wątroby, a także u niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia. Nie należy stosować go równocześnie z lekami metabolizowanymi przez CYP3A4.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę

Możliwe działania niepożądane

Zastosowanie miejscowe leku może powodować takie działania niepożądane, jak: pieczenie, świąd, pokrzywka, rumień, wysypka, nadwrażliwość, kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy, czy reakcje anafilaktyczne. Należy jednak podkreślić, że występowanie tych działań niepożądanych jest rzadkie. Z kolei do częstych skutków ubocznych zalicza się: suchość błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, nudności, dyskomfort w jamie ustnej, nieprawidłowe odczuwanie smaku oraz cofanie się treści żołądkowej. Niezbyt często obserwowane są zaburzenia smaku. Nieznana jest natomiast częstotliwość występowania następujących skutków ubocznych: obrzęk naczynioruchowy, reakcja anafilaktyczna, biegunka, zadławienie, nadwrażliwość, zapalenie wątroby, zapalenie jamy ustnej, wysypka, pokrzywka, martwica toksyczna rozpływna naskórka, odbarwienie języka, czy też zespół Stevensa i Johnsona. Przedawkowanie leku może skutkować wymiotami i biegunką.

Preparaty na polskim rynku zawierające w swoim składzie mikonazol:

  • Daktarin
  • Daktarin – oral
  • Gyno – Femidazol
  • Miconal