grzybica

Gynoflor

Gynoflor to lek występujący w postaci tabletek dopochwowych. Substancjami czynnymi preparatu są: Lactobacillus acidophilus oraz estriol. Jedna tabletka dopochwowa zawiera 50 mg liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus, a także 0,03 mg estriolu.

Wskazania do zastosowania leku

Głównym wskazaniem do zastosowania leku gynoflor jest wydzielina z pochwy o nieznanym pochodzeniu. Lek ten stosuje się również w przypadku łagodnego oraz niezbyt nasilonego bakteryjnego zapalenia pochwy. Gynoflor wykazuje skuteczne działanie wobec nawracających grzybic pochwy w sytuacji, kiedy nie jest konieczne stosowanie antybiotykoterapii oraz przyjmowanie chemioterapeutyków. Wskazaniem do zastosowania leku jest również przywrócenie flory fizjologicznej pochwy pałeczkami Lactobacillus po antybiotykoterapii oraz przyjmowaniu chemioterapeutyków. Lek zalecany jest także w leczeniu zanikowego zapalenia pochwy z powodu niedoboru estrogenów w okresie menopauzy, a także po menopauzie. Gynoflor może być także stosowany w ramach hormonalnej terapii zastępczej.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę

Przeciwwskazania do zastosowania leku

Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest przede wszystkim nadwrażliwość na estriol lub na jakikolwiek składnik znajdujący się w preparacie. Leku nie należy ponadto przyjmować w przypadku nowotworów złośliwych piersi, pochwy lub macicy, zapalenia żył, krwawienia z pochwy o nieznanym pochodzeniu, a także ostrym, bądź przewlekłym schorzeniu wątroby. Przeciwwskazaniem jest również żółtaczka, otoskleroza, porfiria, zespół Dubin-Johnsona i zespół Rotora, a także wszelkie choroby naczyń mózgowych lub naczyń wieńcowych. Gynofloru nie powinny przyjmować młode dziewczęta przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.

Możliwe działania niepożądane

Gynoflor, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać pewne, niepożądane działania. Krótko po podaniu preparatu może zatem wystąpić łagodne pieczenie oraz uczucie bólu. Bardzo rzadko pojawiają się natomiast reakcje nietolerancji leku, a więc miejscowe zaczerwienienie i swędzenie.

Środki ostrożności

Występująca bolesność piersi oraz zwiększenie ilości wydzieliny pochwowej może wskazywać na zbyt dużą dawkę przyjmowanego estrogenu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nie wolno go przyjmować na 6 tygodni przed zaplanowanym zabiegiem chirurgicznym. Dużą ostrożność podczas stosowania leku powinny zachować kobiety w podeszłym wieku, zwłaszcza cierpiące na niewydolność serca, nadciśnienie, migrenę, zaburzenia czynności nerek, cukrzycę, czy padaczkę.

Dawkowanie

Gynoflor przyjmowany jest dopochwowo. W przypadku takich wskazań, jak: wydzielina z pochwy lub przywracanie fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy, należy przyjmować od jednej do dwóch tabletek dziennie przez okres od 6 do 12 dni. W ramach leczenia zanikowego zapalenia pochwy zaleca się przyjmowanie jednej tabletki na dobę przez okres od 6 do 12 dni, a następnie jednej tabletki 1-2 razy w ciągu tygodnia. Leczenie należy przerwać podczas menstruacji, a następnie wznowić tuż po jej zakończeniu.