grzybica

Grzybica pochwy a dieta

O tym, jak ważne jest wdrożenie odpowiednio zbilansowanej diety dla ogólnego zdrowia naszego organizmu, wiemy od dawna. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że odpowiednio dobrana dieta może mieć korzystny wpływ również na nasze zdrowie intymne. Jeżeli mimo dużej dbałości o higienę okolic intymnych i wdrożenia prawidłowego leczenia, infekcje nadal powracają, należy dokładnie przyjrzeć się stosowanej dotychczas diecie. Warto bowiem podkreślić, że spożywanie niektórych produktów może przyczynić się do nawracających infekcji grzybicy pochwy. W walce z infekcjami dróg rodnych niezwykle istotna okazuje się zmiana pewnych nawyków żywieniowych.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę

Wdrożenie odpowiedniej diety przy grzybicy jest zalecane przez wielu specjalistów. Za grzybicę odpowiedzialne są grzyby z rodzaju Candida, które stanowią naturalny składnik prawidłowej flory jelitowej. Zaczynają być jednak groźne, kiedy zbyt intensywnie się rozmnażają, zaburzając przy tym naturalną równowagę w organizmie. Błyskawiczne rozmnażanie się grzybów prowadzi do nadmiernego czerpania energii oraz składników pokarmowych z organizmu. W rezultacie typowy jest niedobór witamin z grupy B. Pierwszym krokiem powinno być zatem wdrożenie odpowiednio zbilansowanej diety, która będzie w stanie uzupełnić powstałe niedobory składników pokarmowych.

Jaką dietę należy wdrożyć przy grzybicy pochwy?

Za dietę zapobiegającą występowaniu grzybicy pochwy uznaje się taką, która zakłada przede wszystkim spożywanie nieprzetworzonych produktów spożywczych, a unikanie cukrów i tłuszczy. Zaleca się zatem ograniczenie spożywania cukrów prostych, które znajdują się przede wszystkim w słodyczach, kartonowych sokach oraz napojach gazowanych. Cukry te stanowią bardzo dobre źródło pożywienia dla drożdżaków Candida albicans. Wskazane jest natomiast wprowadzenie do diety pełnoziarnistych produktów, zwłaszcza płatków owsianych, ziemniaków, ryżu, a także żytniego lub orkiszowego pieczywa. Dieta powinna zawierać ponadto ryby, chude mięso drobiowe lub wołowe, oliwę z oliwek, warzywa, jajka, kwaśne owoce, pestki słonecznika i dyni oraz siemię lniane. Zaleca się także spożywanie kiszonych ogórków oraz kwaśnej kapusty, gdyż produkty te stanowią naturalne źródło pałeczek kwasu mlekowego i witaminy C. Należy pić wodę mineralną niegazowaną, herbaty owocowe oraz ziołowe, a także naturalne soki warzywne. Ważne jest sięganie po żywność możliwie najmniej przetworzoną, zawierającą małe ilości konserwantów. Czego natomiast powinniśmy unikać w szczególności? Niewskazane jest spożywanie wspomnianych wcześniej słodyczy oraz produktów zawierających duże ilości cukrów prostych, a zwłaszcza: słodzonych napojów i jogurtów, słodkich ciast, czy deserów. Nie zaleca się ponadto spożywania tłustych serów żółtych i pleśniowych, świeżych i suszonych owoców, konserw, majonezu, ketchupu, a także zup typu instant. Z diety powinno się wykluczyć alkohol oraz kiełki, gdyż produkty te wzmagają rozwój grzybicy. Zalecane jest także przyjmowanie specjalnych preparatów zawierających pałeczki kwasu mlekowego, które stosuje się leczniczo oraz profilaktycznie przed nawracającymi infekcjami grzybicy pochwy.