grzybica

Clotrimazolum w leczeniu grzybicy pochwy

Grzybica pochwy

Grzybica pochwy, nazywana także kandydozą pochwy, jest przewlekłą chorobą weneryczną, wywołaną przez drożdżaki z grupy Candida albicanis. Do czynników sprzyjających rozwojowi choroby oraz namnażaniu się drożdżaków, zalicza się przede wszystkim: niedobór witamin, długie przyjmowanie antybiotyków, osłabienie układu immunologicznego, nadużywanie słodyczy oraz alkoholu, cukrzycę, otyłość, ciążę, urazy, a także stres. Wszystkie, wymienione wcześniej czynniki przyczyniają się do zmiany równowagi chemicznej w środowisku pochwy, co sprzyja rozwijaniu się drożdżaków. Grzybica pochwy jest chorobą, którą diagnozuje lekarz-ginekolog. Choroba ta nie jest trudna do wykrycia. Leczenie powinno obejmować zarówno osobę chorą, jak i jej partnera. Terapia polega przede wszystkim na przyjmowaniu dopochwowo tabletek o nazwie Clotrimazolum, które umożliwiają odbudowanie naturalnego środowiska chemicznego pochwy. Zaleca się również stosowanie maści Clotrimazolum, którą smaruje się zewnętrzne zmiany grzybiczne, powstałe na wargach sromowych w przypadku kobiety, a także na napletku i żołędziu w przypadku mężczyzny. Maść Clotrimazolum łagodzi świąd oraz pieczenie, a także pozwala na szybsze pozbycie się uciążliwych objawów zewnętrznych.

Lek Clotrimazolum

Clotrimazolum to uniwersalny lek, łagodzący objawy wszelkich grzybic skórnych, a także tych, które dotykają narządów płciowych. Wykazuje on skuteczne działanie przeciwgrzybiczne poprzez hamowanie rozwoju grzybów oraz rozkładanie komórek grzybów. Clotrimazolum może występować w postaci wspomnianych wcześniej maści, kremów, płynów, zasypek oraz tabletek. Maści, kremy, płyny oraz zasypki zalecane są przede wszystkim w przypadku leczenia grzybicy skóry, paznokci oraz stóp. Można je stosować również na zewnętrzne części narządów płciowych. W przypadku grzybicy pochwy stosuje się dopochwowo tabletki Clotrimazolum. Są one wkładane do pochwy za pomocą specjalnego aplikatora. Dzięki szybkiej zmiany ich stanu ze stałego w ciekły – błyskawicznie docierają do najgłębszych okolic zakażonej pochwy, skutecznie zwalczając tym samym grzybicę. Według przeprowadzonych ostatnio badań okazuje się, że lek ten jest również skuteczny w przeciwdziałaniu niektórym bakteriom oraz rzęsistkowi pochwowemu.

Przeciwwskazania do zastosowania leku

Clotrimazolum, mimo iż charakteryzuje się wysoką skutecznością działania, może wywołać pewne działania niepożądane. Jeżeli pojawiają się takie objawy, jak zaczerwienienie skóry w miejscu podawania leku, swędzące zmiany na skórze, podrażnienia, przesuszenia, czy pękania, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Lek Clotrimazolum może ponadto powodować inne reakcje uczuleniowe, z których najczęstsza jest reakcja nadwrażliwości. Nie należy jej jednak bagatelizować, gdyż reakcja ta może doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca oraz do zgonu pacjenta.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę